sportuojam.lt 2018 m. rugsėjo 12 d. 16:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Viską reikėtų daryti apgalvotai“

Pediatrė teigia: vaikai turėtų paįvairinti savo sportinę veiklą, kad galėtų ugdyti reikalingus fizinius įgūdžius.

net 41 % tėvų nori, kad jų vaikas taptų profesionaliu sportininku.
net 41 % tėvų nori, kad jų vaikas taptų profesionaliu sportininku.
Šį rudenį daugelis moksleivių pradės dalyvauti tam tikroje sportinėje veikloje, tačiau tėvai turėtų daugiau dėmesio skirti sprendžiant, kokią sporto šaką pasirinks jų vaikas.

Remiantis „4F“ tyrimo duomenimis, 76 % tėvų leis savo vaiką į sporto būrelį, kuriuo jie patys domisi, ir tik 6 % pirmiausia pasikonsultuos su pediatru apie tai, kokia sporto šaka labiausiai tinka jų vaikui. Tačiau pediatrai mano, kad tam tikri fiziniai aspektai turėtų būti treniruojami sulaukus skirtingo amžiaus, o tėvai būtinai turėtų pasikonsultuoti su gydytoju, jeigu jų vaikas serga lėtinėmis ligomis.
 
Pediatrė Lienė Smanė sako, kad nuo 6 iki 7 metų amžiaus vaiko sąnariai tampa stipresni, tačiau nuo 8 iki 11 metų geriausia ugdyti vaiko greitį, todėl tokio amžiaus vaikams rekomenduojama bėgioti, o jėga ir ištvermė turėtų būti treniruojami tik sulaukus vienuolikos metų. Reakcija turėtų būti ugdoma 8-9 metų, ritmo pojūtis ir pusiausvyra – 9-12 metų, tačiau sulaukus 12 metų jau daug sunkiau gerinti erdvinį supratimą ar judesių kontrolę.

„Daugelis tėvų nerimauja, kada pradėti leisti savo vaikus į sporto būrelius ar komandas. Jau 4-5 metų vaikus jūs galite supažindinti su įvairiomis sporto rūšimis ir pastebėti, kurią iš jų jūsų vaikas mėgsta labiausiai. Remiantis tarptautinėmis sporto organizacijų rekomendacijomis, vaikas turi būti fiziškai aktyvus ne mažiau kaip 60 minučių per dieną, tačiau Lietuvoje tėvai ne visada to laikosi. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl apie 25 % vaikų turi antsvorio“, - teigia L.Smanė.
 
Gydytoja primena, kad bet koks fizinis aktyvumas turi teigiamą poveikį vaiko imuninei sistemai, nesvarbu, ar jis žaidžia lauke, važiuoja dviračiu, ar dalyvauja rimtesnėse veiklose, pavyzdžiui, žaidžia futbolą. Mažiausiai tris kartus per savaitę vaikui reikia tam tikros fizinės veiklos, kuri skatina raumenų funkcionalumą ir stiprina judėjimo aparatą. Tai taip pat taikoma vaikams, turintiems sveikatos problemų ar specialiųjų poreikių. „Tačiau viską reikėtų daryti apgalvotai. Kiekvienas sportas turi teigiamų ir neigiamų aspektų. Pavyzdžiui, plaukimas gerina koordinaciją ir kvėpavimo sistemą, dailusis čiuožimas - pusiausvyrą, o jodinėjimas puikiai veikia laikyseną, plėtoja ryšį tarp žmogaus ir gyvūno, o ir vaikas praleidžia daugiau laiko lauke. „Reiterterapy“ – tai visame pasaulyje pripažintas gydymo metodas vaikams ir suaugusiems, sergantiems ligomis, susijusiomis su periferine nervų sistema, kvėpavimo sistema bei turintiems judesio sutrikimų ar sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Šis gydymo metodas taip pat yra labai naudingas vaikams, kurie kenčia nuo lėtinio streso, nerimo priepuolių ir apatijos", - aiškina L.Smanė


 
Atsižvelgdama į tai, kad skirtingo amžiaus vaikams rekomenduojama ugdyti skirtingus įgūdžius ir kad visos sporto šakos turi savo pliusų ir minusų, pediatrė rekomenduoja paįvairinti vaiko fizinę veiklą, retkarčiais pakeičiant sporto šaką, kurioje jis dalyvauja: „Daugelis mano, kad pagrindinė sporto užduotis – ugdyti atkaklumą ir charakterį, tačiau medicininiu požiūriu tai nėra pats svarbiausias dalykas“. O „4F“ tyrimo duomenys rodo, kad dauguma tėvų nori, kad jų vaikai žaistų futbolą (23 %), užsiimtų lengvąja atletika (18 %) ar šoktų (18 %). Mažiau populiarios sporto šakos (6-11 %): ledo ritulys, krepšinis, tinklinis, tenisas, bėgimas ir plaukimas. Nepriklausomai nuo sporto šakos, net 41 % tėvų nori, kad jų vaikas taptų profesionaliu sportininku.
 
Nors dauguma tėvų planuoja, kad jų vaikas dalyvaus kokioje nors sporto programoje, o 71 % norėtų, kad jų vaikai tęstų savo treniruotes ir paauglystėje, pediatrė L. Smanė pabrėžia ir kitas priežastis, kodėl sportas yra itin svarbus. Fiziškai aktyvūs vaikai auga sveikesni, geriau vystosi fiziškai ir psichiškai; fizinė veikla padeda jiems lengviau išgyventi stresą, įgyti teigiamų emocijų ir nukreipti dėmesį nuo mokyklos, todėl leidžia jų smegenis pailsėti. Jeigu vaikas nesportuoja, tada auga antsvoris, atsiranda rizika susirgti antro tipo cukriniu diabetu, silpsta kaulai ir raumenys, gali padidėti kraujo spaudimas ar cholesterolio kiekis kraujyje bei vystosi kitos su antsvoriu susijusios ligos. Nepakankamas fizinis krūvis taip pat yra viena iš širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių.
 
„Yra tėvų, kurie mano, kad vaikas turėtų sutelkti dėmesį į mokslus, o ne praleisti laiką sportuodamas, tačiau tyrimai rodo, kad vaikai, kurie yra fiziškai neaktyvūs, sunkiau susikaupia ir turi problemų mokindamiesi. Idealiu atveju vaikai ir tėvai turėtų dalį laiko praleisti sportuodami kartu, tokiu būdu stiprindami emocinį tarpusavio ryšį, kuris teigiamai veikia vaiko psichinę sveikatą“, - priduria pediatrė L.Smanė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Patarimai
KOMENTARAI
 
 

LSD "Žalgiris" sporto bazė

Olimpiečių g. 17, Vilnius 852751477
 

Savicko sporto klubas

Ąžuolyno 7, Vilnius 852362223
 

EFFECTUS

Laisvės pr. 60, Vilnius 852414493, 868740701
 

ROYAL ATHLETIC CLUB

M.K.Čiurlionio g. 84A, Vilnius 852159383
 

SUPERGYM

Laisvės pr. 82, Vilnius 852703132
 

Šokių studija „Kandela“

Savanorių pr. 178, Vilnius 8 686 528 13 info@kandela.lt

EgoForte

Savanorių pr. 124 A, Vilnius 852161919 info@egoforte.lt
 

Žalgirio sporto kompleksas

A. ir J. Gravrogkų g. 4, Kaunas, 837351620, 8604 03155
 

Sporto kompleksas Sugihara

Č.Sugiharos g. 3, Vilnius (8 5) 270 57 10
 

„Geležiniai žmonės“

Jurbarko g. 2, Kaunas 837 264470 837 314093
 

Teniso aikštynas "EcoTENNIS"

VŠĮ ,,Ekotenisas” Draugystės g. 10, Kaunas info@ecotennis.lt + 370 640 46661, + 370 37 452852
 

Sporto klubas "Margiris"

Naujoji g. 52, Alytus

"Victoria Gym"

Trinapolio g.11, Vilnius
 

FORUM Sporto klubas

Konstitucijos pr. 26, Vilnius
 

"Vilniaus Sigmos" sporto centras

Kalvarijų g. 125, Vilnius
 

Sporto klubas "Žalgiris"

Ūdrijos g. 2a, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo klubas "Šaulė"

Ugniagesių g. 8, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo centras "Ąžuolynas"

Sporto g. 3, Kaunas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas